Servis Taşımacılığının Takipçisi Olacağız

Duyurular

Servis Taşımacılığının Takipçisi Olacağız

Öz Ağaç-İş Sendikası olarak üyelerimizi taşıyan 2 servis aracının bir gün içerisinde kazalara karışması ve kazalar sonucu üyelerimizin yaşadığı mağduriyet, Genel Merkez Yönetimimizi derinden üzmüş ve Yönetimimiz takipçisi olacağı servis taşımacığı ile ilgili sorunları ve alınması gereken önlemleri aşağıdaki açıklamasında ifade etmiştir. 
 
"İşyerlerinde servis araçlarından kaynaklanan kazalar maalesef giderek artış göstermekte ve çalışıp yorulan evine ekmek götürmek isteyen işçiler birde servis terörüyle karşı karşıya kalmaktadır.
 
Bir gün içerisinde 25 üyemiz, emekçimiz servis kazalarına kurban edilerek yaralanmalarına neden olunmuş, evine bir tane fazla ekmek götürebilir miyim düşüncesiyle gece gündüz demeden çalışan üyelerimiz servis terörüyle karşı karşıya gelmiştir.
 
Öz Ağaç-İş Sendikası Genel Merkez Yönetimi olarak yetkili olduğumuz işyerlerindeki servis araçları ile ilgili sorunları yakından takip edip servis terörlerinin yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız.
 
Kazaların yaşanmasındaki en önemli sorunlardan bir tanesi ucuz işgücü bulmak amacıyla genelde emekli olan belirli bir yaşın üstünde olan ve mesleki deneyimi olmayan kişilerin düşük ücretlerle servis şoförü olarak çalıştırılmasıdır. Belli bir yaşın üzerinde olan bu çalışanlar maalesef tam anlamıyla servis şoförlüğüne meslek haline getirmeyen kişiler olup çalışanların canını tehlikeye atmaktadır. Bu böyle olduğu için dikkatsiz ve tedbirsiz şoförler, servis araçlarını kullanmaktadır ve asgari ücretle çalışan bu zor görevi yerine getirmek isteyen servis şoförlerinden ancak bu kadar verim alınabileceği de bir gerçektir.
 
Hatta servis şoförlerinden hiç bir deneyim belgesi aranmadan kayıt dışı çalıştırılma düşüncesi de kabul edilemeyecek diğer önemli bir sorundur.
 
Diğer bir sorun ise servis araçlarının bazı kentlerimizde çok eski olması ve belediye tarafından tam bir denetiminin olmamasıdır. Araçlara baktığımızda Türkiye’nin en eski, yıpranmış ve hor kullanılmış araçlarıdır. Bunlara bir de yaşlı şoförler eklendiğinde maalesef kaçınılmaz sonuç yani kazalar meydana gelmektedir.
 
İşverenlerin hatası ise ekonomik kaygılarla, taşımacılık işini üstlenen en ucuz servis işletmelerinin servis taşımacılığı işini yapmasına müsaade etmesidir. Dolayısıyla iş sağlığı ve güvenliğine dikkat ettiğini iddia eden veya gerçekten fabrika içersinde her türlü özeni gösterin işverenlerin servis taşımacılığında bu özeni göstermediği ortadadır.
 
Sabahtan akşama kadar emekçi bütün gücünü aklını, fikrini, emeğini işine verirken yorgun argın eve giderken kaza ile karşı karşıya kalmaktadır.
 
Bu sorunların çözülmesi için öncelikle servis araçlarının kesinlikle ve kesinlikle belli bir yaşın üzerinde olmaması şoförlerin belli niteliklerde olması ve özellikle psikoteknik ölçümlerinin yapılması ve bunlarla ilgili bir kriter getirilmesi şarttır. Servis şoförlerinin Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadan çalıştırılmaması öncelikli önem taşımaktadır.
 
Aksi takdirde yaşanacak bir can kaybı yada ağır yaralanmaların telafisi olmayacaktır. Ayrıca yaşanan kazalar iş gücü kaybına yansıyacak ve bunun sonucu da  fabrikalarımızdaki üretimin aksamasına sebep olacaktır. Bu sebeple acil önlemlerin alınması şarttır.
 
Sendikamız, üyelerimizin en doğal hakkı olan işyeri servisi kullanım hakkını kullanırken servis terörü ve bireysel servis şoförü hatalarından etkilenerek kazalara kurban gitmesine, yaralanmalarına müsaade etmeyecektir ve bunun için gerekli önlemlerin alınması için elinden geleni yapacaktır.
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 
                                                                                                 

ÖZ AĞAÇ-İŞ SENDİKASI
GENEL MERKEZ YÖNETİMİ

 
 

KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

AK Parti Bursa Milletvekili Sn.Refik Özen Sendikamızı Ziyaret Etti

AK Parti Bursa Milletvekili ve Millî Savunma Komisyonu Başkanvekili Sayın Refik Özen Genel Merkezimizi ziyaret etti.

Genel Merkezimizde Yönetim Kurulumuzla bir araya gelen Sayın Milletvekilimizle, görüş alışverişinde bulunduk ve sektörümüz ile ilgili sorunlarımızı ve taleplerimizi ilettik.

Nazik ziyaretinden dolayı Sayın Milletvekilimiz Refik Özen'e teşekkür ederiz.

GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

DEVAMI

Eğitim ve Sosyal Tesisimiz Açılışa Hazırlanıyor

Öz Ağaç-İş Sendikası'nın Antalya Side'de üyeleri için satın aldığı Eğitim ve Sosyal Tesisi (ESTİM) açılışa hazırlanıyor.

Genel Merkez Yönetimimizin sendikacılıkta bir ilke imza atarak satın aldığı oteli, üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek adına yenileniyor.Eğitim ve Sosyal Tesisimizin bu sene içerisinde faaliyete girmesi için çevre düzenlemesi ve içinin tadilatı yoğun bir çalışma ile devam ediyor. 

 

DİĞER TADİLAT RESİMLERİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

DEVAMI

ÖZ AĞAÇ-İŞ SENDİKASI

baskan
ÖZ AĞAÇ-İŞ SENDİKASI
İş Kolunun Lider Sendikası

Tanıtım Filmi

Duyurular

 • ÖZ AĞAÇ-İŞ SENDİKASI SİDE SOSYAL TESİSİ
 • KUDÜSE SAHİP ÇIK
 • Göksel Mobilyada Örgütleniyoruz
 • Salı TV1 de Canlı Yayındayız

Foto Galeri

 • Eğitim ve Sosyal Tesisimiz Açılışa Hazırlanıyor
 • 3 Aralık Engelliler Günü Etkinliğimiz
 • KAYSERİ SEVGİ EVLERİ ETKİNLİĞİ
 • 2018 Öz Ağaç İş Sendikası Hizmet İçi Eğitimi

Videolar

 • 38KentTV
 • 38
 • ÖZ AĞAÇ-İŞ ESTİM SOSYAL TESİSİ
 • Alfemo Üyelerimize Teşekkürler